Strona główna / Bez kategorii / Z markizą na słońce

Z markizą na słońce

Markizy Fakro to komfortowa w obsłudze ochrona przed słońcem – i nie trzeba ich zwijać na noc ani kiedy pada! Wybierz model dla siebie i sprawdź, co przygotować przed montażem.

Chronią przed przegrzewaniem, ostrym słońcem i promieniowaniem UV (fot. FAKRO)

 

Markizy zewnętrzne FAKRO to optymalna ochrona wnętrza przed słońcem, a przy tym rozwiązanie wygodne w obsłudze i odporne na zmienną pogodę. 

Choć osłony przeciwsłoneczne najbardziej potrzebne są na wystawie południowej, latem, kiedy upał najmocniej daje się we znaki – tak naprawdę poczucie dyskomfortu z powodu zbyt mocno operującego słońca towarzyszy nam często niezależnie od pory roku i to nie tylko od południa, bo po stronie zachodniej sypialnie też nie powinny nagrzewać się przed nocą. Chodzi przy tym nie tylko o temperaturę wnętrza, ale również o oślepiający blask operującego nisko słońca, które wdziera się do pomieszczeń, utrudniając sen czy relaks. Markizy rozwiązują oba te problemy, umożliwiając jednocześnie dopływ naturalnego światła i kontakt wzrokowy z otoczeniem.

Ochrona przed przegrzewaniem

Markizę montuje się na zewnątrz, za oknem. Dzięki temu jej tkanina absorbuje promienie słoneczne już przed szybą, nie dopuszczając do jej nagrzewania. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tkanina markizy jest szersza niż światło szyby, co dodatkowo ogranicza oddziaływanie słońca przy jej krawędziach. Końcowy efekt to nawet ośmiokrotnie mniejsza wartość współczynnika przepuszczalności cieplnej g, niż ma to miejsce w przypadku przesłon montowanych po stronie wewnętrznej! Współczynnik określa, jaka część promieniowania słonecznego padającego na szybę przenika do środka (reszta zostaje odbita i wyemitowana z powrotem na zewnątrz). Im jest niższy, tym po wewnętrznej stronie szyby jest chłodniej. Poglądowe badania, prowadzone przy słonecznej pogodzie i temperaturze powietrza 250C (zobacz grafiki pod tekstem), pozwoliły stwierdzić, że współczynnik g, który dla okna nieosłoniętego wynosi około 61%, przy zastosowaniu rolety wewnętrznej zmniejsza się do 37%, a markizy zewnętrznej – do zaledwie 4% (maksymalnie 14%, przy założeniu innych warunków pogodowych). To oznacza, że temperatura w pomieszczeniu nawet podczas upałów pozostaje komfortowa.

Zalety użytkowe

Choć stworzone głównie do ochrony przed przegrzewaniem, markizy mają też szereg innych cech przydatnych w codziennej eksploatacji – i stanowią tu niedoścignioną konkurencję dla innych typów osłon. Tkanina chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV, powoduje też równomierny rozkład natężenia światła, ograniczając nieprzyjemne dla oczu oddziaływanie refleksów świetlnych. Wizualny komfort ułatwia pracę z komputerem, oglądanie telewizji czy zwyczajny odpoczynek. Co ważne – zaciągnięta markiza przyjemnie zaciemnia wnętrze, ale nadal pozostawia możliwość kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Nie da się tego osiągnąć stosując nieprzezierne żaluzje czy rolety. Można też zasłonić okno tylko częściowo. Z kolei po zwinięciu materiału do kasety umieszczonej nad oknem w żaden sposób nie ogranicza się powierzchni przeszklenia. Niewątpliwym atutem jest również to, że jest to rozwiązanie niezwykle trwałe, nie trzeba martwić się o konserwację ani o warunki atmosferyczne – rozwiniętym markizom  nie szkodzi ani lekki wiatr, ani deszcz, ani niewielki śnieg. Ich materiał jest wykonany z wytrzymałej, odpornej na czynniki zewnętrzne tkaniny z włókien szklanych powlekanych PCW. Czyszczenie bywa potrzebne tylko wtedy, kiedy zostanie zabrudzona ptasimi odchodami albo mocno się zakurzy. Nie jest to czynność kłopotliwa – markizę demontuje się wykręcając po zewnętrznej stronie okna dwa wkręty mocujące, a następnie myje specjalnym środkiem do PCW i innych tworzyw sztucznych (lub po prostu wodą z mydłem) i pozostawia rozwiniętą aż wyschnie.

Co wybrać

Kluczowe znaczenie ma struktura tkaniny, która decyduje, ile światła zostanie przez materiał pochłonięte i odbite, a ile przepuszczone do środka. Im bardziej gęsty splot, tym mniejsza sumaryczna powierzchnia oczek siatki i tym mniejszy względny prześwit tkaniny. Najmocniej zacieniają markizy o prześwicie 1%, są one dostępne w kolorze jasno- lub ciemnoszarym. Największą przezierność mają te o prześwicie 10%, ich kolorystyka obejmuje sześć odcieni i kilka wzorów splotu.

Poza wyjątkami w postaci okien ewakuacyjnych, do których pasuje markiza AME, oraz okien kolankowych, gdzie potrzebne są markizy o symbolach  AMB  – do wszystkich znajdujących się w ofercie FAKRO okien obrotowych oraz uchylno-obrotowych pasują markizy AMZ. Zawsze są przypisane do konkretnych modeli okien. Zamawia się je na podstawie symboli z tabliczki znamionowej okna, podając jego rozmiar i typ. Nie ma obaw, że do jakiegoś okna markiza nie będzie pasowała, jest tu pełna gwarancja kompatybilności, i to nawet na produktach firm konkurencyjnych (wystarczy podać nazwę producenta, typ okna, rozmiar oraz rok produkcji). W oknach produkowanych po roku 2007 można stosować markizę AMZ NewLine. Jej kaseta jest płaska i wykonana z ekstrudowanego aluminium, co poprawia sztywność oraz estetykę. Montaż obu typów markiz jest podobny, obie mocuje się w tym samym położeniu nad oknem, różni się tylko tym, że przy AMZ NewLine są dodatkowe tuleje, wkręcane w te same miejsca, co kaseta przy markizie standardowej. Kasetę montuje się do kaptura, a wkręty nie pozostają widoczne na zewnątrz, dzięki czemu całość lepiej komponuje się z wyglądem okna. Nie trzeba planować zakupu z wyprzedzeniem, większość markiz jest dostępna od ręki (tylko na rozwiązania niestandardowe czeka się około miesiąca).

Wszystkie markizy mogą być operowane ręcznie, za pomocą drążka – może mieć 80 lub 150 cm długości – lub sterowane elektrycznie. Markizy elektryczne są wygodniejsze w obsłudze niż ręczne, zwłaszcza kiedy okna są usytuowane wysoko, w miejscu o trudnym dostępie lub kiedy jest ich dużo. Ale to nie koniec ich zalet. W przeciwieństwie do ręcznych – mają boczne prowadnice, w których za pomocą specjalnej taśmy suwakowej osadzone są krawędzie tkaniny. Dzięki takiemu rozwiązaniu można ją ustawiać w dowolnym położeniu – zaciągnięta całkowicie lub tylko częściowo. Markiza jest też bardziej odporna na wiatr. Ręczną podczas wietrznej pogody lepiej zwinąć, choćby po to, żeby nie furkotała, uderzając o szybę. Dla bezpieczeństwa należy zwinąć ją powyżej prędkości wiatru 50km/h. Elektryczna, dzięki utrzymującym ją prowadnicom, jest odporna na czołowe podmuchy o prędkości do 120 km/h, a boczne nawet do 220 km/h.

Sterowanie elektryczne – wyższy poziom komfortu

Szybki rozwój technologii bezprzewodowych i coraz większy zasięg urządzeń sterujących pozwalają na bezprzewodową obsługę wielu urządzeń elektrycznych w domu za pomocą jednego systemu, dlatego warto wyposażyć w odpowiedni moduł zarówno samo okno dachowe, jak i markizę. O wygodzie takiego rozwiązania opowiada Wojciech Chronowski Manager Produktu w firmie FAKRO:

„FAKRO w swoich urządzeniach stosuje bezprzewodowy system komunikacji radiowej Z-Wave. Służy on do połączenia w jedną sieć sprzętu elektrycznego w całym domu, umożliwiając komunikację urządzeń takich jak: oświetlenie, termostaty, alarmy, komputery, telefony, klimatyzacja czy wreszcie elektryczne okna i rolety. Zarządzanie nimi za pomocą pilotów czy przełączników wysyłających fale radiowe jest zdecydowanie łatwiejsze i tańsze niż wykonanie dodatkowych przewodów w pomieszczeniach. Uniwersalność komunikacji Z-Wave pozwala na sterowanie produktami FAKRO wyposażonymi w moduł Z-Wave również spoza domu, za pomocą smartfona lub komputera. Wystarczy zainstalować bramkę internetową dostępną na rynku, aby za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji na smartfona kontrolować produkty FAKRO z dowolnego miejsca na świecie.”

Do wyboru mamy markizy elektryczne w dwóch wersjach sterowania. Pierwsza wersja to zasilane prądem z sieci elektrycznej i sterowane za pomocą pilota lub przełącznika naściennego AMZ-E (24 VDC) oraz AMZ Z-Wave (15 VDC). W celu ich zamontowania należy wyprowadzić na okno dachowe elektryczny przewód dwużyłowy z wnętrza pomieszczenia. Najlepiej zrobić to jeszcze na etapie budowy, podczas przygotowywania instalacji, razem z ewentualnym miejscem na przełącznik. Do standardowego zasilania wymagany jest zasilacz 15 VDC. Na zamówienie dostępna jest również markiza AMZ KNX Ready, zasilana i sterowana ze sterownika 24 VDC, oraz sterowane przyciskiem naściennym AMZ Electro 230 – podłączona do sieci elektrycznej i AMZ Electro 12 – wymagająca zasilacza 15 VDC. Druga wersja markizy elektrycznej to AMZ Solar, wyposażona w panel solarny. Nie wymaga dodatkowych źródeł zasilania – wewnętrzny akumulator jest ładowany przez panel fotowoltaiczny. Panel pełni też rolę połączonego z układem elektroniki czujnika, reagującego na nasłonecznienie. Umożliwia to automatyczną, bezobsługową pracę przesłony – samoczynnie rozwija się, kiedy mocno świeci, a chowa do kasety przy pochmurnej pogodzie, wpuszczając do wnętrza więcej światła. Oczywiście markiza ma też tryb sterowania za pomocą pilota.

 

Fot.1. Okno nieosłonięte – współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g = 61% (fot. FAKRO)

 

Fot.2. Roleta wewnętrzna sprawia, że przez okno dostaje się o 24% energii mniej (fot. FAKRO)
Fot.3. Markiza zewnętrzna obniża współczynnik g o grubo ponad 50% (fot. FAKRO)

 

Fot.4. Markizy operowane ręcznie mocuje się za pomocą drążka do dolnych zaczepów (fot. FAKRO)
Fot.5. Markizy elektryczne, dzięki prowadnicom, można ustawiać w dowolnym położeniu (fot. FAKRO)
Fot.6. Markizy solarne AMZ Solar nie wymagają doprowadzenia prądu z wnętrza domu (fot. FAKRO)
Fot.7. Taśma suwakowa zatopiona w krawędzi tkaniny utrzymuje odpowiedni naciąg materiału (fot. FAKRO)
Fot.8. Markizy chronią nie tylko przed przegrzewaniem, ale też przed męczącymi oczy refleksami (fot. FAKRO)

źródło: Fakro

Zobacz rówież

Rozwiązać palący problem, czyli o dobrze zamontowanych osłonach okiennych

Przed nami najgorętszy okres roku, który potrafi uprzykrzyć życie nawet największym miłośnikom słońca. Przebywanie w …

Partnerzy